Pracownia  inteligentnych systemów sterowania.

Ogólny opis pracowni:

                W pracowni znajduje się sześć  stanowisk laboratoryjno – ćwiczeniowych składających się ze stołów laboratoryjnych z doprowadzonym do nich zasilaniem z awaryjnym wyłączaniem poszczególnych stanowisk, oraz zamontowanymi podwójnymi tablicami montażowymi.

 |Na tablicach montażowych  zamontowane są specjalne profile aluminiowe w których umieszczone są płytki z urządzeniami elektrycznymi, służącymi do realizacji tematyki  zajęć w poszczególnych kwalifikacjach.  Na zajęciach realizowanych w poszczególnych kwalifikacjach z branży elektryczno, elektroniczno – mechatronicznej,  oraz informatycznej i teleinformatycznej uczniowie mają szansę pracować na stanowiskach pracowniano – laboratoryjnych samodzielnie, bądź w grupach dwuosobowych.

Wyposażenie podstawowe:

Stanowiska do projektowania i uruchamiania inteligentnych instalacji elektrycznych w oparciu o system  F&F Home Radio.

Stanowisko do projektowania i uruchamiania inteligentnej  instalacji elektrycznej w oparciu o system  „Domito”.

Stanowiska  ćwiczeniowe do montażu i uruchamiania  układów sterowania stycznikowo-przekaźnikowych.

Stanowiska do montażu i uruchamiania układów napędowych  silników elektrycznych prądu zmiennego w różnych konfiguracjach.

Stanowiska do montażu standardowych instalacji elektrycznych natynkowych i podtynkowych.

Stanowiska  „System do pomiarów elektrycznych i elektronicznych, oparty na płytkach ćwiczeniowych wraz z urządzeniami zasilającymi i pomiarowymi”

Stanowiska „System Lucas Nulle – do pomiarów z zakresu elektrotechniki, elektroniki, techniki cyfrowej, telekomunikacji”

Stanowiska do montażu,  lutowania oraz rozlutowywania układów i urządzeń elektronicznych, wyposażone w stacje lutownicze.

Oscyloskopy  cyfrowe, generatory pomiarowe, mierniki uniwersalne.

Stanowiska laboratoryjne wyposażone są w niezbędne urządzenia do realizacji zadań z zakresu w.w kwalifikacji takie jak: serwery F&F Home Radio wraz z odpowiednimi sensorami i aktorami, silniki indukcyjne trójfazowe, styczniki elektromagnetyczne różnych typów, sterowniki FLC 18 – 12DI firmy F&F, sterowniki PLC LOGO SIEMENS,  zestaw dydaktyczny  Firmy DOMITO – do projektowania inteligentnych instalacji budynkowych, zestawy dydaktyczne Lucas Nulle służące do realizacji tematyki z obwodów elektrycznych,  elektronicznych,  autorskie płytki ćwiczeniowe  do realizacji programu z obszaru elektryczno elektroniczno – mechatronicznego,  przekaźniki elektromagnetyczne,  wyłączniki nadprądowe, wyłączniki silnikowe,  autotransformatory, czujniki zaniku fazy, lampki sygnalizacyjne, łączniki przyciskowe, przyciski sterownicze, generatory funkcyjne, oscyloskopy cyfrowe, multimetry cyfrowe. Na wyposażeniu pracowni znajdują się także narzędzia i materiały niezbędne do montażu znajdującego się w pracowni wyposażenia: przewody łączeniowe, wkrętaki, lutownice transformatorowe, komplety kluczy, wiertarki,  wkrętarki,  kable energetyczne.

Inne informacje:

Na zajęciach uczniowie mają dostęp do specjalistycznych programów  dydaktycznych, służących do realizacji poszczególnych efektów kształcenia. Również uczniowie mają dostęp na zajęciach do  niewielkiej biblioteki składającej się z literatury fachowej oraz katalogów artykułów branżowych i do sieci internetowej.

Opiekun sali : mgr inż. Tadeusz Kantor