O praktyce zawodowej

      Praktyki zawodowe w CKZ w Nowym Sączu organizuje się dla uczniów w celu zastosowania i pogłębienia zdobytej wiedzy i umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy.

Praktyka zawodowa ma na celu umożliwić uczniowi pogłębienie wiadomości teoretycznych uzyskanych na zajęciach szkolnych oraz nabycie umiejętności praktycznych niezbędnych w kształconym zawodzie. Praktyka zawodowa odbywa się zgodnie z programem nauczania dla uczniów w danym zawodzie (klasy technikum). Praktyka zawodowa realizowana jest w wymiarze 6 godzin (kl. 3) i 8 godzin (kl. 4) dziennie zgodnie z programem dla danego zawodu (4 tyg.).

Terminy praktyk zawodowych ustala szkoła macierzysta ucznia.

Praktyki zawodowe realizowane w CKZ prowadzą nauczyciele praktycznej nauki zawodu, tj. praktycy z dużym doświadczeniem w przemyśle. Dzięki tak realizowanej praktyce, uczeń realizuje zadania praktyczne oparte na przykładach z firm branżowych i jednocześnie zgodnych z zakresem kwalifikacji w ramach kształconego zawodu

Obowiązki i zasady oceny ucznia (praktykanta) w ramach praktyki zawodowej

  1. Praktykant ma obowiązek zapoznania się z programem praktyki zawodowej.
  2. Praktykant ma obowiązek prowadzenia dokumentacji z przebiegu praktyki w postaci dzienniczka praktyk zakupionego w CKZ w Nowym Sączu
  3. Czynności opisane przez ucznia w dzienniczku z każdego dnia lub części dnia (3-4 godz.) podpisuje nauczyciel prowadzący praktykę w tym dniu
  4. Praktykant ma obowiązek odbycia szkolenia wstępnego BHP w pierwszym dniu praktyki zawodowej (odpowiedni wpis w dzienniczku w przebiegu pierwszego dnia praktyki).
  5. Praktykant podejmuje praktykę punktualnie (nie należy spóźniać się, ani opuszczać dni realizacji praktyki) zgodnie z harmonogramem udostępnionym w pierwszym dniu praktyki
  6. W ostatnim dniu praktyki uczeń składa dzienniczek praktyk celem zaliczenia praktyki
  7. W przypadku praktyki realizowanej poza Centrum, konieczna jest opinia wystawiona przez pracodawcę (opiekuna praktyki z ramienia zakładu)  
  8. Zaliczenia uczniowi praktyki zawodowej dokonuje opiekun praktyki z ramienia CKZ lub osoba wyznaczona przez dyrektora Centrum. Podstawą wystawienia oceny za praktykę zawodową jest przedstawienie przez ucznia wypełnionego dzienniczka, a w przypadku praktyki realizowanej poza Centrum dodatkowo opiniawystawiona przez pracodawcę (opiekuna praktyki z ramienia zakładu)  
  9. Uczeń zaliczył praktykę zawodową, jeżeli otrzymał ocenę co najmniej dopuszczającą.
  10. Uczeń, który z praktyki zawodowej otrzymał ocenę niedostateczną nie otrzymuje promocji do następnej klasy.

 Szczególnie wyróżniający się uczniowie mogą otrzymać po ukończeniu praktyk referencje, które są pierwszym udokumentowanym potwierdzeniem ich umiejętności.