CKZ otwiera pierwszy w Polsce Ośrodek Szkolenia Ręcznego Spawania Laserowego
Centrum Kształcenia Zawodowego w Nowym Sączu rozszerza współpracę z przemysłem w zakresie nowoczesnych technologii spawalniczych. W dniu 4 lipca 2024 r. w Centrum miało miejsce otwarcie pierwszego w Polsce ośrodka szkoleniowego w zakresie ręcznego spawania laserowego (metodą 521) prowadzonego przez CKZ oraz Praxweld Sp z o. o. W ośrodku będą realizowane szkolenia wg normy PN EN ISO 9606 zakończone uzyskaniem certyfikatu spawacza wydawanym przez jednostkę certyfikującą TÜV SÜD Polska Sp. z o. o.
Artur Labus – Dyrektor Generalny TÜV SÜD Polska Sp. z o. o. wręczył zaświadczenie o uznaniu CKZ jako ośrodka szkoleniowego i egzaminacyjnego.
Uroczystego otwarcia ośrodka mieszczącego się w budynku CKZ na ul. Zamenhofa 1 dokonali Pan Ludomir Handzel – Prezydent Miasta Nowego Sącza, Marek Aleksander – dyrektor CKZ oraz założyciele marki Praxweld Wojciech Gagatek i Dawid Stanisz. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele lokalnych firm, które od lat współpracują z CKZ w zakresie kształcenia zawodowego młodzieży (Wiśniowski, Newag, Fakro) oraz firm spoza regionu (Wiatech z Rzeszowa, Troax ze Środy Wielkopolskiej).
W ośrodku będą prowadzone zajęcia dla młodzieży szkół technicznych pozwalające im zapoznać się z innowacyjną technologią ręcznego spawania laserowego jaki i dodatkowe kursy doskonalące umiejętności w zakresie spawania laserowego pod kątem potrzeb lokalnego i krajowego rynku pracy. Szkolenia będą prowadzone w certyfikowanej celi spawalniczej ze zintegrowanym układem bezpieczeństwa. Podczas szkoleń będzie miało zastosowanie certyfikowane źródło do ręcznego spawania laserowego renomowanej firmy MaxPhotonics spełniające wymagany poziom bezpieczeństwa D (PL D) zgodnie z normą PN EN ISO 13849 -1.
Centrum Kształcenia Zawodowego od lat kształci i szkoli w zakresie tradycyjnych metod spawalniczych i posiada ugruntowaną pozycję na rynku sądeckim. Otwarcie nowego ośrodka jest kolejnym krokiem w realizacji misji Centrum w obszarze współpracy edukacji i przemysłu na rzecz podnoszenia kwalifikacji kadr pracowniczych dla rozwoju gospodarczego regionu.